بی یارانه، یاری‌ام کنید

اما خدا را چطور دیدی، مگر نه اینکه نظامی گنجوی به او می‌گوید: خام کن پخته تدبیرها!

و مگر نه اینکه همان خدا از «تعز من تشاء و تذل من تشاء بغیر حساب» می‌گوید؟

کارکنان روزنامه و بچه‌های چاپخانه و بقیه نان‌خورهای دنیای مطبوعات با اینکه قلمی برای نوشتن دارند اما از همه خاموش‌تر این جراحی اقتصادی را نظاره کردند. مبادا خدای ناکرده پیشداوری کرده باشند یا حقی را ناحق و ناحقی را حق جلوه داده باشند.

اما کم‌ترین حرفی که می‌توان زد و خللی به جایی وارد نکرد دو کلمه درددل خصوصی که می‌تواند باشد.

باور کنید بیشتر از آنکه نگران افزایش هزینه‌های برق و گاز و کرایه رفت و آمد و شارژ ساختمان و هزینه‌های چاپ و قسط‌های عقب افتاده باشم، دلم برای چشم‌های منتظری سوخت که هر شب در انتظار ورود بابای خانواده پشت پنجره می‌نشینند تا در دستان پدر یک کیلو میوه یا کمی تنقلات پیدا کنند و بعضی‌ها هم منتظر اینکه تا پارک نزدیک خانه بروند و چند دقیقه‌ای در شادی و غوغا بگذرانند.

بچه‌هایی که اگر تا آخر عمرشان هم یارانه نقدی بگیرند نمی‌توانند یک ماشین رنوبخرند یا برای مسافرت عازم مشهد شوند!

امیدواریم که مدعیان بهبود وضع اقتصادی مراقب این باشند که اگر نتیجه آزادسازی اقتصادی تسلط بیشتر اقتصاد سرمایه‌داری شود، همین یک لقمه نان بخور و نمیر هم از اقشار آسیب پذیر! دریغ می‌شود.

ایکاش در کنار اعلام این طرح عظیم چند کلمه هم از پیگیری قضائی زمین‌خواران، رانت‌خواران، متخلفان اقتصادی در بخش دولتی وخصوصی سخن می‌گفتند.

کاش می‌شد مردم به چشم خود ببینند که همسایه‌های متمول و گردن کلفتشان هم از این اوضاع متضرر می‌شوند.

باور کنید اگر مردم بدانند که گرانی گریبانگیر همه خواهد شد مطمئنا با دولت همکاری بیشتری می‌کنند. اما اگر قرار باشد عده‌ای فربه‌تر شوند و جماعتی با سوء استفاده از وضع موجود پولدارتر، مسلما از غصه دق خواهند کرد. کار دیگری که از دستشان برنمی‌آید. چون بعضی‌ها به آنها یاد داده‌اند: با خدا داده ستیزه مکن/ که خدا داده را، خدا داده است!!

/ 2 نظر / 10 بازدید
کوروش

بله درست است با این پول کاری نمی شود کرد. اما این رویداد باید اتفاق می افتاد تقریبا از 40 سال پیش باید انجام می شد ولی دولت های قبلی جسارت چنین کاری را نداشتند. و این شجاعت ستودنی است.

کتاب وجدان بیدار اثر اشتوان تسوایک ترجمه سیروس ارین پور گرچه در بازار نشر نیست ولی در نت امکان مرورش هست تا ادمی کمی تکانی بخودش بده بد نیست حالش داشتی ببینیش