خوشا اگر نه رها زیستن، مردن به رهایی !

در ابتدا زین العابدین بن علی رییس جمهور تونس سعی کرد با دست زدن به اقداماتی شور و هیاهوی مخالفان را خاموش کند، از جمله استاندار "سیری بوزیه" و وزیر امور جوانان را برکنار کرد. وزیر امور سرمایه گذاری را به استان سیدی بوزید فرستاد تا در نشستی از بررسی طرح های جدید سرمایه گذاری در این منطقه خبر دهد. همچنین دولت تونس در فراخوانی از تمامی جوانان بیکار دارای تحصیلات عالی خواست تا برای اشتغال به اداره کار مراجعه کنند. چرا که جوان تونسی مورد تعرض پلیس یک فرد تحصیلکرده بوده و با چرخدستی به فروش میوه و سبزیجات مشغول بوده است.

رئیس جمهو سرکوبگر تونس که نزدیک به بیست سال است زمام امور کشور را بر عهده دارد مدتهاست درگیر نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی است و با سرکوب وتحدید مخالفان توانسته بود بر اریکه قدرت باقی بماند.

اما کسی گمان نمی‌کرد با یک اقدام و یک حرکت خودجوش و انتحاری آفریقای گرسنه بپاخیزد و خیزش دانش‌آموزان و کارگران تا آنجا پیش رود که بن علی مجبور به فرار از کشور شود.

آخرین گزارش‌ها حاکیست که رئیس جمهور از کشور متواری شده و یا به سفارت فرانسه پناهنده شده است.

ماجرای خودسوزی محمد البوعزیزی و تشییع جنازه او سبب شد تا دولت تونس مدارس و دانشگاهها را تعطیل کند غافل از آنکه تنها ظرف یک ماه اوضاع سیاسی این کشور آنچنان منقلب خواهد شد که دیگر فرصتی برای بازنگری در قوانین مربوط به استخدام جوانان تحصیلکرده و یا ایجاد اشتغال برای کارگران نخواهد داشت.

پس از اقدام عزیزی، دانش‌آموز 17 ساله دیگری در مدرسه اقدام به خودسوزی کرد.

این شیوه جدید نمایش اعتراض به نابسامانی‌های اجتماعی آنچنان وسعت گرفت که چند جوان دیگر به همین روش خودسوزی کردند.

در این میان سندیکاهای کارگری و تشکل‌های دانشجویی وارد عمل شدند و مردم در شهرهای سیدی بوزید، تاله و القصیرین شدیدترین اعتراضات و درگیری‌ها با نیروهای امنیتی را به راه انداختند و با آسیب زدن به اموال عمومی و دولتی خشم خود را از دو دهه زمامداری زین‌العابدین بن علی به نمایش گذاشتند.

از سوی دیگراتحادیه سراسری کار تونس (بزرگترین اتحادیه کارگری) نیز حمایت خود را از اعتراضات در تونس اعلام کرد. دبیر کل آن در حضور صدها نفر که نیروهای امنیتی نیز آنها را محاصره کرده بودند گفت: "ما از خواسته های جوانان حمایت می‌کنیم. اتحادیه سراسری کار تونس حامی این جنبش و نیازمندان و افرادی است که خواهان شغل هستند.

ذات این اتحادیه این نیست که این جنبش را محکوم کند و پاسخ دادن به آن به وسیله گلوله نیز اقدام صحیحی نیست."

موج اعتراض‌ها آنچنان دراین کشور بالا گرفت که دامن کشور الجزایر را نیز گرفت. نزدیک به 50 نفر کشته و زخمی حاصل برخورد و درگیری پلیس با مردم گرسنه و جویای کار بود.

مردمی که در روزهای آغازین خیزش خود با سانسور شدید حکومتی و اعمال محدودیت‌های خبری مواجه بودند و تنها از طریق گوشی‌های موبایل ساده فیلم‌هایی با کیفیت پایین تهیه کرده و در اینترنت منتشر نمودند چرا که دولت اجازه هیچگونه اطلاع رسانی را نمی‌داد ومخالفان را اقلیتی افراطی می‌خواند.

سرانجام ابتکار مردم در انتشار اخبار خیزش سبب شد تا شبکه‌های بزرگ خبری و ماهواره‌ای به انعکاس اخبار و رویدادهای تونس بپردازند و چشم جهانیان متوجه این کشور در شاخ آفریقا شود.

پیشتر، اتحادیه اروپا از دولت تونس خواسته بود از توسل به زور علیه تظاهرکنندگان خودداری کند. در واکنش به این خشونت ها، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل با ابراز نگرانی از سرکوب خشونت بار معترضان توسط نیروهای نظامی تونس، از تمام گروه های درگیر خواست برای حل این بحران به مذاکرات روی بیاورند.

اما دیگر این هشدارها دیر شده بود چرا که بر اساس اخبار تایید نشده ارتش تونس زمام امور را به دست گرفته و بن علی به سفارت فرانسه پناهنده شده است.

شاید اگر رئیس جمهور بسیار زودتر از این به مطالبات جوانان و مشکلات عدیده اقتصادی آنها توجه می‌کرد، می‌توانست با هزینه کمتری به حل آنها اقدام کند. هزینه‌ای بسیار کمتر از گسیل ارتشی تا دندان مسلح و خانواده‌هایی داغدار و کشته‌شدگانی که هریک به عنوان بمب خبری شهرها و روستاهای متعددی را به خیزش وامی‌دارند.

نه تنها در حکومت تونس که در برخی دیگر از کشورهای آفریقایی جنگ‌هایی نابرابر بین مردم و دولت‌ها در جریان است و سرپیچی از سازوکارهای دموکراتیک برای حفظ قدرت غیرمشروع آنچنان با قوت انجام می‌شود که اگر تنها نیمی از این توان و استعداد در بسیج نیروهای نظامی و تدارک آتش تهیه بر علیه مردم برای رفاه وآسایش آنها بکار گرفته می‌شد شاید هیچگاه زمین رنگ خون به خود نمی‌دید.

(صفحه شعر دیگران را نگاه کنید. متن کامل شعری که تیتر این نوشته را وام گرفته‌ام)


 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 29 بازدید
پویان

سلام خوبی؟ قشنگ بود و استفاده کردم مرسی با "قاضی و مرد فیلسوف و حکم اعدام!!" بروزم خوشحال میشم بیای و جواب معما رو بدی منتظر حضورت هستم موفق باشی دوست عزیز